Fundacja Sztukmistrze to organizacja pozarządowa, która powstała w celu rozwoju i promocji sztuki Nowego Cyrku. Została założona w roku 2010, będąc kontynuacją wcześniejszych działań nieformalnej lubelskiej grupy Sztukmistrze.
Zespół fundacji realizuje projekty artystyczne (amatorskie i profesjonalne), edukacyjne, a także działania na rzecz wzmacniania środowiska cyrkowego w Polsce, budując całoroczny, wzajemnie uzupełniający się, intensywny program aktywności dla różnorodnych grup społecznych.
Odbiorcami ich działań są zarówno profesjonalni artyści cyrkowi, jak i trenujący dla przyjemności i własnego rozwoju hobbyści. Pracują też z grupami o szczególnych potrzebach – osobami narażonymi na wykluczenie, osobami z niepełnosprawnością, Głuchymi, osobami z doświadczeniem uchodźctwa.
Do najważniejszych projektów należą m. in. Migam ze Sztukmistrzami (program udostępniania sztuki cyrku współczesnego dla osób g/Głuchych), Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE, MasterClass (program warsztatów mistrzowskich), Akademia Sztukmistrzów (program warsztatów cyrkowych dla dorosłych, dzieci i młodzieży), Spotkania Pasjonatów Tańca w Powietrzu oraz liczne cykliczne warsztaty akrobatyki powietrznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Variete (cykliczny program artystyczno-kabaretowy) czy Igrce (program edukacji kulturalnej opartej na cyrku współczesnym, skierowany do dzieci z ośrodków dla cudzoziemców i społeczności lokalnej).
W latach 2012, 2017 i 2023 Fundacja zorganizowała w Lublinie Europejską Konwencję Żonglerską, największy i najbardziej prestiżowy festiwal Nowego Cyrku na świecie.
Fundacja ma własny zespół artystyczny, produkuje i wystawia spektakle nowocyrkowe (w ofercie znajduje się 11 pełnometrażowych spektakli scenicznych i plenerowych oraz kilkanaście pokazów etiudowych), organizuje też cykliczne festiwale prezentujące tę sztukę. Prowadzi 20 grup warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych (a także zajęcia rodzinne), realizując zajęcia z różnych dyscyplin cyrkowych, w tym z akrobatyki powietrznej i tańca z ogniem.
Należy do międzynarodowych sieci: CIRCOSTRADA (European Network For Contemporary Circus And Outdoor Arts) oraz FEDEC (international network for professional circus education)
Nagrody i osiągnięcia:
Medal Prezydenta Miasta Lublin (2023)
Medal Wojewody Lubelskiego (2023)
Nagroda Artystyczna Miasta Lublin (2023)
Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży 2017-2019
Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury (2018)
Spektakl „Spektrum” wybrany do objazdu w ramach programu Instytutu Teatralnego „Teatr Polska 2018”
Spektakl „Gradient” wybrany do objazdu w ramach programu Instytutu Teatralnego „Teatr Polska 2021”