Kolektyw INC – Kolektyw Inicjatyw Nowo Cyrkowych.
Wciągamy ludzi w świat nowego cyrku tworząc spektakle i organizując warsztaty. W swoich projektach staramy się opowiadać emocje, wykorzystując dyscypliny cyrkowe jako język narracji.
Kolektyw INC – czyli co?
W zależności od dnia, godziny, humorów i pory roku, nazwa mutuje, ewoluuje i odpowiada na potrzeby.
To na pewno
Kolektyw Inicjatyw Nowo Cyrkowych
Albo
Kolektyw Inicjatyw Nowego Cyrku
Czy po prostu
Inicjatywa Nowo Cyrkowa
A nasze główne założenia?
Inspirujemy Nowym Cyrkiem
Intrygujemy Nowym Cyrkiem
Interesujemy Nowym Cyrkiem
Jedno jest pewne…IN Circus …we trust.
A dlaczego właściwie INC? W swoim pierwotnym, anglojęzycznym znaczeniu „incorporate” – zrzeszać, wcielać, tworzyć spółkę – a ten kolektyw właśnie tak powstał! Zrzeszając trzy cyrkowe grupy – MultiVisual, Marysia i Julian oraz Brokatowe Rakiety – działające w sferze komercyjnej. Jako kolektyw chcemy realizować się artystycznie i wciągać widzów w świat nowego cyrku, czyli takiego, który wyszedł z ram cyrku tradycyjnego, nie wykorzystuje w swoich pokazach zwierząt, cechuje się syntezą sztuk “typowych” dla cyrku takich jak żonglerka, czy akrobatyka; z tańcem, elementami teatru i teatru improwizacji, muzyką (często autorską), sztukami wizualnymi i nowymi technologiami. W spektaklach nowo cyrkowych często staramy się opowiadać emocje, czy historie wykorzystując dyscypliny cyrkowe jako język narracji.
Na koncie kolektywu, działającego wcześniej nieformalnie, jako grupa ludzi połączonych ideą i pasją, jest już spora liczba spektakli i warsztatów. Zrealizowaliśmy wspólnie z Fundacją Zakochana Warszawa, Domem Kultury Tu Praga oraz Muzeum Pragi, II edycję Europejskiego Festiwalu Klaunady „Inwazja Klaunów”, to cykl warsztatów, koncert, parada, która przeszła ulicami Pragi oraz spektakl, który odbył się w klimatycznym Circus Markecie (Solidarności 55). W pandemicznym – czasie, stworzyliśmy, wspólnie z innymi pasjonatami, projekt “CyrkON” – to pierwsze pełnometrażowe spektakle cyrkowe online w Polsce. Za nami 3 realizacje, które w sumie obejrzało ponad 10 000 widzów. Współtworzyliśmy również “Warszawską Scenę Variete”. W 2021 roku wystawiliśmy pierwszy wspólny spektakl na cyrkowym festiwalu – na Oleśnickim Festiwalu Cyrkowo Artystycznym OFCA. Jako warszawski kolektyw cyrkowy, z konsultacją reżyserską Sylwestra Biragi z Teatru Druga Strefa, stworzyliśmy familijny spektakl „Świetlna Przygoda”. W 2022 roku stworzyliśmy we współpracy z Fundacją Fabryki Norblina Spektakl „Oddech. Ruch. Rytm.” o historii i życiu Fabryki Norblina. Również w 2022, wraz z Fundacją Fabryki Norblina stworzyliśmy cztery spektakle z serii „Hedonist. Variete Show.” – inspirowane spektaklami variete z Berlina i Paryża (Wintergarten, GOP, Le Lido)
Dzięki swoim występom w 2019 roku zostali zwycięzcami programu Mam Talent! oraz finalistami konkursu Etiud Nowocyrkowych Cyrkulacje w 2021 roku.