21 listopada 2024 r. odbyło się trzecie i ostatnie w tym roku Międzynarodowe Seminarium Online pt. „Cyrk Dzisiaj”. Celem wydarzenia była próba uchwycenia cyrku współczesnego w jego różnorodności. Zaproszeni eksperci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas półgodzinnych wystąpień kończonych dyskusjami. Całości wydarzenia patronowały trzy pojęcia: estetyka, polityka, technologia.
Przedstawione zostały cztery prezentacje:
- CYRKUS as a political reality in GörlitZgorzelec, Annu Schaaf
- Cultivating the Circus Seed: Grassroots Circus in Europe, Jonas Fathy
- Technical possibilities in the production of circus performances in Poland, the Czech Republic and Germany – limitation or motivation for development?, Marta Mądry
- Circus Trends – A year around about circus, Valentina Barone
Annu Schaaf jest dyrektorem kreatywnym w KulturBrücken Görlitz e.V., instytucji zajmującej się sztuką cyrkową i pedagogiką w niemiecko-polskim regionie przygranicznym (Görlitz (DE) – Zgorzelec (PL)). W swojej prezentacji opowiadała o strategiach radzenia sobie z głównymi wyzwaniami jakie napotkała w wieloletniej pracy. Pokazywała jak różne przeciwności, takie jak bariera językowa, można przekuć w sprzyjające warunki do integracji i poznania siebie nawzajem. Podkreślała również istotność uczenia podopiecznych odpowiedzialności i wzmacniania ich sprawczości poprzez stwarzanie warunków do samodzielnej pracy twórczej i organizacyjnej.
Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Żonglerskiego, Jonas Fathy, opowiadał o roli oddolnych i lokalnych społeczności w rozwoju cyrku. Czerpiąc z bogatego doświadczenia i opierając na licznych przykładach, pokazywał jakie czynniki są istotne, by stworzyć dobrze funkcjonującą społeczność lokalną wspierającą idee inkluzywnego cyrku. Obecność fizycznej przestrzeni do spotkań i treningów, komfort finansowy oraz transfer wiedzy, współpraca z profesjonalistami, to tylko niektóre z wymienionych przez Fathy’ego elementów.
Marta Mądry, artystka i Sekretarz Europejskiego Stowarzyszenia Żonglerskiego, bazując na wywiadach przeprowadzonych z artystami z Czech, Niemiec i Polski, opowiadała o różnych podejściach do technologii i związanych z nią wyzwaniach oraz szansach w procesie twórczym oraz realizacji i eksploatacji spektakli. Podkreślała rolę wyobraźni, ograniczeń przestrzennych i elastyczności w projektowaniu rozwiązań technologicznych.
Menadżerka kultury i redaktorka portalu Around About Circus, Valentina Barone, opowiadała o głównych tendencjach w cyrku współczesnym, jakie zaobserwowała osobiście i jakie wyłaniają się ze zgromadzonego na jej portalu materiału obejmującego recenzje i relacje z przedstawień. Troska, Posthumanizm, Nowy Materializm, autofikcja, eksploracja ruchu, to tylko niektóre z kierunków, jakie obierają współcześni artyści cyrkowi.
Seminarium odbyło się w ramach projektu „Sztuka Cyrku. Perspektywy”, sfinansowanego z funduszu KPO dla kultury.