W ramach projektu pt. Sztuka Cyrku. Perspektywy, sfinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla Kultury, stworzonych zostało pięć artykułów łączących cyrk z filozofią i estetyką. Poniżej znajduje się lista napisanych tekstów wraz z ich krótkim opisem. Zachęcamy do lektury!
- Nowe Słownictwo w Analizie Cyrkowej / Some Future Vocabularies for Circus Analysis, dr Katharine Kavanagh.
W swoim tekście Katharine Kavanagh podejmuje próbę wypracowania nowego podejścia do myślenia i mówienia o produkcjach cyrkowych. W oparciu o wypracowany model przygląda się specyfice doświadczenia estetycznego towarzyszącemu spektaklom cyrku współczesnego. - Rok Cyrkowych Trendów / Circus Trends – A Year Around About Circus, Valentina Barone.
Jako redaktorka portalu o cyrku współczesnym, Valentina Barone, dokonuje autorskiego zestawienia najważniejszych trendów jakie zaobserwowała w mijającym roku w obszarze cyrku współczesnego. Wśród interesujących kierunków rozwoju wymienia i opisuje między innymi tendencję do autofikcji, jak również namysł nad relacją z przedmiotami w nurtach świadomie sięgających po koncepcje filozoficzne, m.in. ontologię zwróconą ku przedmiotom czy nowy materializm. - Ontologie w Praktykach Cyrkowych, Mateusz Kownacki.
Tekst stanowi próbę przemyślenia tego, w jaki sposób intencje ontologiczne twórców funkcjonowały i mogą funkcjonować w praktyce cyrkowej. - Dominacja, Emancypacja i Różne Odcienie Normalności, Sabina Drąg.
W swoim tekście polemicznym z artykułem Pawła Majewskiego, Sabina Drąg z wyczuciem i erudycją kreśli złożony obraz estetycznych, kulturowych oraz społecznych aspektów cyrku. - Ekologiczne Podejście do Współczesnego Cyrku / An Ecological Approach to Contemporary Circus, Markas Liberman.
W zwięzły i przystępny sposób Markas Liberman prezentuje zagadnienie afordancji w cyrku oraz kreśli szanse świadomego użycia tego, wypracowanego w połowie XX wieku, podejścia do percepcji.